Wydrukuj tę stronę
wtorek, 21 marzec 2017 07:15

KASA FISKALNA, A LIKWIDACJA FIRMY

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło: wikipedia.org źródło: wikipedia.org

Przedsiębiorca likwidujący firmę, który był czynnym podatnikiem VAT, musi sporządzić spis z natury na dzień likwidacji na potrzeby tego właśnie podatku. W spisie musi wykazać wszystkie te towary, od których odliczył VAT, a pozostałych mu na dzień likwidacji.

Towary, które musimy ująć w spisie to towary własnej produkcji jak i towary, które po nabyciu nie zostały sprzedane.

Spis z natury towarów sporządza się na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Informację o dokonanym spisie z natury, jak też o ustalonej na jego podstawie wartości i o kwocie podatku należnego, należy dołączyć do deklaracji podatkowej składanej za okres obejmujący dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (czyli ostatni okres rozliczeniowy przedsiębiorcy).

Kasa fiskalna nie może być odsprzedana jako urządzenie służące do ewidencji obrotu przez inny podmiot, ale może być zbyta jako zbiór (agregat) części i materiałów. Dlatego też podatnik, któremu przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu tego urządzenia, powinien ująć je w remanencie likwidacyjnym i opodatkować. Za podstawę opodatkowania należy tutaj przyjąć aktualną, a nie historyczną jej wartość czyli ceną nabycia bądź koszt wytworzenia określone na dzień sporządzenia spisu. Dopuszczalne jest wycenienie kasy po cenie złomu, jeżeli ta odpowiada jej bieżącej wartości.

Konieczność sporządzenia remanentu likwidacyjnego na potrzeby VAT wynika z art. 14 ustawy o VAT. Remanent taki trzeba wycenić i opodatkować VAT-em.

Dodatkowe informacje

  • Branża: Finanse, ekonomia, Usługi dla firm, Zakupy
Zaloguj się, by skomentować