Wydrukuj tę stronę
wtorek, 24 styczeń 2017 10:21

UDZIAŁ POLSKI W BUDOWIE NAJWIĘKSZEGO NA ŚWIECIE NAZIEMNEGO TELESKOPU

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
źródło: commons.wikimedia.org źródło: commons.wikimedia.org

Nad Wisłą zbudowane zostaną części do największego na świecie teleskopu naziemnego, który  docelowo stanie na pustyni Atakama w Chile. Urządzenie ma na celu ułatwienie obserwacji kosmosu oraz posłuży do badania ciemnej materii i poszukiwania nowych planet wielkością zbliżonych do Ziemi, na których może istnieć życie.

W budowę teleskopu zaangażowana jest firma Sener Polska, a pracę nad nim będzie nadzorować hiszpański oddział firmy . Prace zostały rozpisane na najbliższych sześć lat, Polski oddział na wykonanie swojej części ma cztery lata.

Urządzenie budowane przez Europejskie Obserwatorium Południowe (European Southern Observatory), którego Polska jest członkiem od 2015 r. , będzie największym na świecie naziemnym teleskopem optycznym. Zostanie wyposażony w pięć zwierciadeł, a średnica głównego wyniesie aż 36 m. Teleskop zostanie zlokalizowany na górze Cerro Armazones na wysokości 3060 m n.p.m., w centralnej części pustyni Atakama w Chile. Firma będzie odpowiadała za produkcję, montaż i testy oprzyrządowania do dwóch modułów zwierciadeł teleskopu. W Polsce powstaną urządzenia do montażu zwierciadła z mechanizmem pozycjonującym na strukturze teleskopu, komponenty wykorzystywane do transportu zwierciadeł pomiędzy Europą a Ameryką Południową i specjalne zabezpieczenia zwierciadeł przed uszkodzeniem.

Dodatkowe informacje

  • Branża: Inżynieria
Zaloguj się, by skomentować