Wydrukuj tę stronę
piątek, 06 kwiecień 2018 07:15

NOWE ZASADY WYSTAWIANIA OGRÓDKÓW NA STARYM RYNKU

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Fani ogródków ulokowanych na płycie Stareg Rynku będą mogli zacząć z nich korzystać już od 1 kwietnia, a od 1 maja pojawią się ogórdki na ulicy Żhydowskiej oraz Taczaka. Przestrzegać jednak muszą oni poniższych zasad:

  • W przypadku obszarów objętych formalnie strefą zamieszkania, w wyjątkowych wypadkach, jeśli warunki przestrzenne to umożliwiają, istnieje możliwość lokalizacji ogródków w części lub w całości na jezdni. Pozwala to na swobodny ruch pieszych zarówno ulicą jak i chodnikiem. 

 

  • Właściciele restauracji mogą ustawiać ogródki od 1 kwietnia do 30 października. Natomiast stoiska promocyjne można prowadzić przez cały rok. 
    Wnioski o umieszczenie ogródka gastronomicznego lub stoiska promocyjnego w pasie drogowym należy składać w Zarządzie Dróg Miejskich, ul. Wilczak 17 w Poznaniu a w przypadku Starego Rynku do Estrady Poznańskiej.

 

  • W celu uzyskania akceptacji ogródków pod względem estetycznym należy przesłać: wizualizacje/szkice wraz opisami, ewentualnie zdjęcia ogródków, oznaczenie obszaru ogródka. Akceptacja ta jest niezbędna do przeprowadzenia pozostałych formalności w Zarządzie Dróg Miejskich oraz - w przypadku ogródków lokalizowanych na miejscach parkingowych - do wystąpienia przez wnioskodawcę do lokalnej rady osiedla o opinię. 
    Ustawienie ogródka wiąże się z opłatą według stawek uchwalonych przez Radę Miasta Poznania, które wynoszą od 0,40 do 1 zł za m.kw. za dzień w sezonie letnim (kwiecień - październik) i od 0,20 do 0,50 zł za m.kw. za dzień w okresie zimowym (listopad - marzec, tylko stoiska promocyjne). 

 

  • Maksymalny rozmiar czaszy parasola, w zależności od ulicy, to od 2 do 3 m. Na Starym Rynku długość krawędzi czaszy musi wynosić 350 cm. Logotyp i nazwa lokalu lub logotyp sponsora mogą się pojawiać tylko na tzw. lambrekinie. Kolor czaszy parasola musi być jednolity. W obszarze staromiejskim dopuszcza się tylko czasze w kolorze kremowym (ewentualnie białym) a kolor logotypu i nazwa lokalu na lambrekinie muszą być stonowane. 

 

  • W przypadku obszarów objętych formalnie strefą zamieszkania – gdzie ruch pieszych odbywa się jezdnią ze względu na bardzo wąskie chodniki (obszar staromiejski) – dopuszcza się lokalizację ogródków letnich na całej szerokości chodnika. 

 

  • Od poniedziałku do czwartku i w niedziele mogą być otwarte od godziny 6 do północy. W piątki i soboty (lub gdy następny dzień będzie wolny od pracy) od 6 rano do 2 w nocy następnego dnia. Obsługa będzie jeszcze miała pół godziny na ich wysprzątanie.