×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 884.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 863.
Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 05 październik 2015 00:00

Ile kosztuje studiowanie w USA?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Studia w USA to nie tylko prestiż, ale także szansa na lepszą pracę i wyższe zarobki. Z jakimi kosztami musi się liczyć kandydat na amerykańskie uczelnie?


Istanieje dość powszechne przekonanie, że studiowanie za granicą jest zbyt drogie na polską kieszeń. Poniżej przedstawiamy, jak prezentują się przybliżone ceny za rok nauki na topowych amerykańskich uczelniach na poziomie undergraduate (odpowiednik naszego licencjata). Koszty zawierają jedynie opłaty za czesne. Należy jeszcze pamiętać o dodatkowych kosztach na akademik, wyżywienie, książki czy wydatki osobiste.

• Columbia University – $ 49 138
• NYU / New York University - $ 44 848
• Yale University – $ 44 000
• Stanford University – $ 43 683
• MIT / Massachusetts Institute of Technology – $ 43 498
• Harvard University – $ 42 292
• Princeton University – $ 40 170
• Purdue University - $ 28 794


Istnieje kilka furtek oferowanych przez amerykańskie uczelnie, dzięki którym na studiowanie za oceanem można sobie pozwolić. Amerykański system oświaty jest otwarty na ludzi wyróżniających się, nawet gdy nie posiadają odpowiednich funduszy. Uczelnie przyznają stypendia w systemie need-blind. Oznacza to, że uczelnia, decydując się na przyjęcie kandydata, składa jednocześnie deklarację przyznania mu stypendium w takiej wysokości, żeby jego rodzina była w stanie podołać finansowo temu wyzwaniu. Co więcej, stypendia naukowe oferowane przez renomowane uniwersytety prywatne to potężne środki finansowe, dzięki którym studiowanie okazuje się dużo tańsze.


Inny sposób na obniżenie kosztów nauki w USA to podział nauki na dwa etapy - ukończenie dwuletnich studiów na Community College i uzyskanie tytułu Associate, a następnie kontynuacja nauki na uniwersytecie i zdobycie po dwóch latach tytułu Bachelor. Kolejna furtka, to podjęcie pracy na kampusie w wymiarze do 20 godzin tygodniowo. Wiele uczelni redukuje koszt studiów o przepracowaną wartość. Jeszcze inna opcja to obniżenie kosztów ubezpieczenia i zakwaterowania, np. poprzez przeniesienie się z pokoju 1-osobowego do 3-osobowego.


Procedura dostania się na jedną z amerykańskich uczelni również jest do przejścia. Ambasada USA sugeruje rozpoczęcie tego procesu nawet 1,5 roku przed planowanym terminem rozpoczęcia studiów.

Zaloguj się, by skomentować