- Pani Ewo, proszę opowiedzieć co się kryje pod pojęciem „Poznańskie Koncerty Muzyki Kameralnej”.
Ideą artystów związanych z poznańską Akademią Muzyczną, którzy stworzyli nazwę tego wydarzenia była promocja twórczości kameralnej współczesnych poznańskich kompozytorów, ale także działalności muzyków, którzy na co dzień żyją i pracują w Poznaniu, są związani bezpośrednio z lokalnym życiem artystycznym.
- Kiedy powstała w/w inicjatywa i co skłoniło Państwa do rozpoczęcia jej?
Inicjatywa zrodziła się już 5 lat temu w związku z chęcią organizacji wielu interesujących wydarzeń na wysokim poziomie artystycznym, nie tylko koncertów, ale także warsztatów
i spotkań z wybitnymi artystami. Działalność została zainaugurowana poprzez organizację spotkania z Lady Camillą Panufnik w 2014 roku (autorką wielu książek, fotografem, współpracownikiem wielu organizacji charytatywnych, żoną wybitnego polskiego kompozytora, Andrzeja Panufnika). Od tego czasu, w latach 2014-2019 odbyło się wiele inspirujących koncertów, podczas których wystąpili artyści związani z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, Filharmonią Poznańską im. T. Szeligowskiego oraz Teatrem Wielkim im. S. Moniuszki.
- Jakiego typu twórczość jest wykonywana podczas koncertów?
Podczas cyklu koncertów Kompozytorzy są wśród nas wykonywane są utwory kameralne poznańskich kompozytorów, zarówno mistrzów, których nie ma już wśród nas (m.in. Feliksa Nowowiejskiego, Jana Astriaba, Romana Maciejewskiego czy Andrzeja Koszewskiego), jak i współczesnych twórców, którzy żyją i pracują w poznańskiej Akademii Muzycznej, rzeczywiście są obecni „wśród nas”, uczestniczą także w koncertach z dużym zaangażowaniem.
Poza cyklem Kompozytorzy są wśród nas niekiedy organizowane są także inne koncerty, podczas których można usłyszeć utwory solowe i kameralne, przeznaczone na różne grupy instrumentów, pochodzące z różnych okresów historycznych, nie tylko z XX i XXI wieku. Zależy nam na różnorodności, by zainspirować słuchaczy reprezentujących różne pokolenia.
- Do kogo skierowana jest propozycja koncertów?
Chyba jedną z istotnych cech naszych koncertów jest to, że są skierowane właściwie do wszystkich grup wiekowych – od dzieci szkolnych, przez młodzież do dorosłych i seniorów. To koncerty nie tylko dla „profesjonalistów”, absolwentów uczelni artystycznych, ale także dla prawdziwych miłośników muzyki, także tej najnowszej. Warto podkreślić, że każdy koncert jest prowadzony, więc osoby które wcześniej nie słyszały o danych kompozytorach i utworach mogą poznać wiele ciekawych informacji.
- Jak często odbywają się koncerty?
Poznańskie Koncerty Muzyki Kameralnej docelowo mają odbywać się przez cały rok, ale obecnie najważniejszy ich cykl, czyli Kompozytorzy są wśród nas odbywa się zawsze na jesieni, pomiędzy październikiem a grudniem. W tym roku pierwszy koncert odbył się 23 października w Kołorkingu Muzycznym, a na kolejne zapraszamy już 16 listopada do poznańskiej Akademii Muzycznej oraz 20 listopada do Salonu Muzycznego Feliksa Nowowiejskiego.
- Jakie główne przesłania niesie za sobą realizacja tej inicjatywy?
Zależy nam, by Poznaniacy zainspirowali się współczesną muzyką kameralną i odkryli, że muzyka XX i XXI wieku może być dla nich nie tylko intrygująca, ale przede wszystkim inspirująca i poszerzająca horyzonty.
- Jakich znanych artystów możemy spotkać na koncertach?
Na koncertach spotkać możemy głównie szczególnie utalentowanych poznańskich artystów. W tym roku jest to pianista Tomasz Sośniak, jeden z najwybitniejszych nie tylko w Poznaniu, ale także na skalę kraju zespół muzyki współczesnej Sepia Ensemble oraz Duo Wolańska/Gajda – niezwykle ciekawy duet, w skład którego wchodzi akordeonista Michał Gajda i pianistka Julia Wolańska-Gajda.
- Dlaczego wstęp jest bezpłatny?
Chcemy umożliwić udział w koncercie wszystkim zainteresowanym osobom, reprezentującym różne pokolenia, zapraszamy także całe rodziny!
- Jak można zarezerwować miejsce?
Koncerty nie wymagają rezerwacji miejsc, można po prostu do nas dołączyć, przypomnę – 16 listopada o 17.00 w poznańskiej Akademii Muzycznej oraz 20 listopada o 18.00. Wszystkie szczegółowe informacje o koncertach znajdą Państwo na naszym profilu na Facebooku:https://www.facebook.com/poznanskiekoncerty/
- Jest Pani koordynatorką inicjatywy, co Panią skłoniło , aby zająć się tym?
Myślę, że głównym powodem jest to, że rozpiera mnie energia do działań twórczych, nie tylko tych indywidualnych jako kompozytorka, ale także do tworzenia projektów, które będą inspirowały różnych ludzi. Bardzo zależy mi na tym, by Poznaniacy usłyszeli „na żywo” znakomitych rodzimych artystów, którzy robią karierę na całym świecie! A także, by zapoznali się z niezwykłą twórczością poznańskich kompozytorów. Nie wszyscy wiedzą, jaki potencjał tkwi w poznańskich artystach, których można spotkać podczas koncertów.
- Jest Pani także artystką, ze znacznym portfolio, co Państwa artystów skłoniło do pokazywania swojej twórczości właśnie w takiej formie?
Dużo podróżuję, moje utwory są wykonywane w kraju i za granicą, ale nigdzie nie czuję się tak dobrze, jak we własnym mieście, bo chyba już mogę tak powiedzieć o Poznaniu, z którym jestem związana ponad 10 latJ To moje naturalne środowisko, w którym nie wyobrażam sobie, by nie organizować tego typu wydarzeń artystycznych.
- Gdyby miała Pani w jednym zdaniu zaprosić potencjalnych gości do przyjścia na koncert, jak ono by brzmiało?
Poznajcie poznańskich kompozytorów i instrumentalistów, którzy są wśród Was i zainspirujcie się niepowtarzalnym brzmieniem muzyki przez nich tworzonej i wykonywanej!
Dziękuję za poświęcony czas i życzę sukcesów.
Agnieszka Śliwka