Zapraszamy na wywiad z Michałem Brzechwą - właścicielem marki BRZECHWA - www.brzechwa.com.pl
Wywiad znajdziecie tutaj.
Brzechwa Sp. z o.o. Sp.k. to firma rodzinna, która działa na rynku od ponad 35 lat. Jest to zespół fachowców budowany (dosłownie i w przenośni) od wielu lat. Pozwala to firmie podejmować się nawet najtrudniejszych zadań, np. renowacji zabytków albo indywidualnych projektów na specjalne zamówienie.
Mieszkańcy chcą zmian i głośno o tym mówią. W tych wyborach samorządowych do Rady Gminy kandydują przedsiębiorczy, zaangażowani, z dużą ekspercką wiedzą w różnych dziedzinach - kandydaci z KWW - SUCHY LAS GMINA W TWOICH RĘKACH.
Gmina w Twoich rękach, czyli kilka słów nt. Komitetu Wyborczego Gminy Suchy Las
Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Jest to ważne wydarzenie dla każdej lokalnej społeczności, ponieważ dzięki niemu mamy realny wpływ na kształtowanie naszego otoczenia i życia społecznego.
Wybór odpowiednich przedstawicieli ma ogromne znaczenie dla przyszłości gminy. Dlatego warto zastanowić się dokładnie, kogo chcemy widzieć na stanowiskach decyzyjnych. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć Wam jeden z komitetów wyborczych, który jest gotowy, by zarządzać gminą Suchy Las.
Galerie handlowe są zagrożone
Firma Proxi.cloud stworzyła raport, uwzględniający zachowanie niemal 766 tys. konsumentów. Co istotne—dane są całkowicie anonimowe. Zostały one zebrane za pomocą tzw. geofencingów. Okres objęty raportem to listopad 2023. Został on jednak porównany z tym samym miesiącem 2022 roku.
Okazało się, że ruch w galeriach handlowych zmniejszył się prawie o 23%. Natomiast liczba klientów spadła o 18%. Te dane sugerują, że branża centrów handlowych ma spory problem i nawet sezon świąteczny nie jest w stanie temu zaradzić. Dlaczego? Ludzie coraz częściej dokonują zakupów online. Żyjemy w ciągłym pędzie i nie mamy czasu na spędzanie kilku godzin w galerii. Jednak to nie jedyny szkopuł. Jak się okazuje, sporym utrapieniem jest też spadek sprzedaży detalicznej.
Ekspert branżowy, Maciej Tygielski, podsumowuje tę sytuację w następujący sposób: Sądzę, że ww. obiekty raczej w grudniu będą na minusie, może nawet lekko dwucyfrowym. Czas to sobie wyraźnie powiedzieć, że handel i jego managerowie muszą w końcu znaleźć złoty środek na to, żeby faktycznie odbudować ruch. W mojej ocenie, galerie wciąż mają spory potencjał społeczny, tylko trzeba go nieco inaczej zagospodarować. Czasy się szybko zmieniają, tak samo jak nawyki konsumentów. Dwa duże święta w roku i kilka pomniejszych okazji tego nie zmieni.
Od 1 stycznia 2024 roku będą obowiązywały trzy nowe rozporządzenia ministra klimatu i środowiska. Jedno z nich polega na tym, że do jednorazowych kubków plastikowych doliczana będzie opłata 20 groszy. Z kolei w przypadku pojemników na żywność będzie to kwota w wysokości 25 groszy.
Drugie rozporządzenie wprowadzi dodatkową opłatę w wysokości 1 grosza za sztukę chusteczek nawilżanych, wyrobów tytoniowych z filtrami i balonów. Natomiast za pojemniki na żywność, paczki i owijki wykonane z elastycznych materiałów, pojemniki na napoje do 3 litrów, kubki na napoje oraz lekkie torby na zakupy doliczone zostanie 10 groszy za 1 kilogram.
Trzecie rozporządzenie odnosi się do stawki opłat produktowych dla różnych opakowań. Jest to tzw. opłata ekologiczna, którą przedsiębiorcy będą musieli pokryć w przypadku, gdy wprowadzą w życie pewne produkty.
źródło: https://biznes.interia.pl/finanse/news-beda-oplaty-za-jednorazowy-plastik-opublikowano-stawki,nId,7203212
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie Polaków cały czas pnie się w górę i szacuje się, że nadal tak pozostanie. Według Marcina Klucznika, który jest ekspertem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, płace w całej gospodarce wzrosną w przyszłym roku o 10,3%.
Dodatkowo wraz z początkiem Nowego Roku pojawią się podwyżki dla sfery budżetowej i nauczycieli. A to oznacza, że nadal możemy liczyć na to, że wzrost płac będzie przeganiał wzrost cen.
Jak odnoszą się do tego eksperci? Główna ekonomistka Banku Pocztowego, Monika Kurek komentuje tę sytuację w następujący sposób: biorąc pod uwagę wszystko to, co ma zaistnieć od 1 stycznia 2024 r., tj. pierwsza podwyżka płacy minimalnej (a od 1 lipca druga), podwyżki płac dla sfery budżetowej o 20 proc. i dla nauczycieli o 30 proc., dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw pozostanie w 2024 r. dwucyfrowa.
źródło: https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-dwucyfrowy-wzrost-wynagrodzen-srednia-krajowa-mocno-w-gore,nId,7220812
Szukasz dodatkowego zarobku? Te branże oferują pracę sezonową
Agencja pracy natychmiastowej Tikrow stworzyła nowe narzędzie analityczne, które nazywane jest Wskaźnikiem Pracy Dorywczej. Jest ono odpowiedzialne za systematyczne kontrolowanie firm pod względem umów sezonowych. Ostatnie badanie na ten temat przeprowadzono w dniach 18-20 września tego roku. Odpowiedzi udzielane były za pomocą ankiety w formie elektronicznej. Próba liczyła 319 respondentów, pracujących w firmach logistycznych, produkcyjnych i handlowych.
Okazuje się, że najwięcej ofert sezonowych zamieszcza branża logistyczna (66%). Jak to argumentować? Zbliża się okres ważnych okazji (Dzień Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie) i wyprzedaży. Jest to czas wzmożonych wydatków dla klientów. Sprzedawane jest więcej towaru niż zwykle, w związku z czym potrzebne są też częste dostawy. Wtedy istnieje tylko jedno dobre rozwiązanie—zatrudnienie dodatkowych osób.
Drugie miejsce w rankingu zajęła produkcja (59%). Skąd tak duże zainteresowanie pracownikami dodatkowymi w tej branży? Tutaj również odpowiedź nasuwa się sama. Aby móc doręczyć towar pod wybrany adres, najpierw trzeba go wygenerować.
Jako trzeci uplasował się handel. Aż 44% przedsiębiorstw zadeklarowało chęć zatrudnienia dodatkowych rąk do pracy. W sumie nic w tym dziwnego. W końcu ww. święta to złoty okres dla właścicieli sklepów.
Sezonowe zatrudnianie zapewnia obopólną korzyść. Pracodawcy nie są obciążani dodatkowymi kosztami, które występują w przypadku podpisywania umowy o pracę.
Po drugiej stronie znajdują się ludzie, którzy potrzebują pieniędzy, aby opłacić koszty stale rosnących codziennych wydatków. Dodatkowy zarobek jest dla nich zatem możliwością podreperowania domowego budżetu.
Czytając nagłówki wielu artykułów, zapewne większość z Was pomyślała—ale jak to? Boże narodzenie bez tradycyjnej potrawy? Nic bardziej mylnego. Owszem, w ostatnim czasie pod lupę wzięto sprzedaż karpi, ale to ze względu na niehumanitarne warunki, w jakich są one przetrzymywane, głównie właśnie w okresie przedświątecznym.
Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt postanowił wziąć sprawę w swoje ręce i złożył projekt ustawy, który wbrew krążącym wcześniej plotkom, niewiele zmian wniesie w życie konsumentów. Wprowadzenie zakazu odnosi się bowiem do kwestii uśmiercana karpia w miejscu zakupu. Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt walczy o to, by ryby były zabijane tylko przez specjalnie przeszkolone do tego osoby.
Więc co to oznacza dla klientów? Tegoroczny okres przedświąteczny może być ostatnim, w którym będzie można kupić żywego karpia. Nie będą to jednak jakieś szczególne zmiany, ponieważ bardzo dużo osób popiera ten zakaz. Potwierdzają to, chociażby wyniki badania sondażu CBOS, z których wynika, że 59,3% ankietowanych nie kupuje żywej ryby.
żródło: https://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/boze-narodzenie-bez-karpia-plywajacego-w-wannie,239911.html