Pracownica, która spodziewa się dziecka, a stanęła przed sytuacją upadłości swojego pracodawcy lub likwidacji zakładu pracy, w którym była zatrudniona, w świetle prawa nie ma zapewnionej ochrony przed utratą zatrudnienia. Bez względu na etap ciąży, pracownica spodziewająca się dziecka, od dnia porodu będzie jednak miała prawo do zasiłku macierzyńskiego, który będzie jej przysługiwał za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Podstawą do wypłaty zasiłku macierzyńskiego jest skrócony akt urodzenia dziecka, który należy złożyć w oddziale ZUS.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku pracownicy będącej w ciąży, która zatrudniona jest na okres próbny, który nie przekracza jednego miesiąca. W świetle prawa umowa zawarta na czas określony bądź na okres próbny, który przekracza 1 miesiąc i która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.
W przypadku grupowego zwolnienia, na skutek likwidacji bądź upadłości zakładu pracy zobowiązany jest do wypłaty odpraw pieniężnych w wysokości: jednomiesięcznego wynagrodzenia (pracownik zatrudniony krócej niż 2 lata), dwumiesięcznego wynagrodzenia (pracownik zatrudniony 2-8 lat) oraz trzymiesięcznego wynagrodzenia (dla pracownika zatrudnionego powyżej 8 lat).
Chcesz zostać kobietą przedsiębiorczą, poprowadzić własny biznes lub mieć kontrolę nad własną karierą? Mamy dla Ciebie kilka porad, które mogą pomóc Ci stać się kobietą sukcesu.
Po pierwsze, wstawaj wcześnie! Michelle Gass, prezes Starbucksa, codziennie wstaje o 4: 30 i rozpoczyna dzień od jogginu. Szefowa Avonu budzi się o piątej rano. Redaktor naczelna "Vogue'a", Anna Wintour, stawia się na korcie tenisowym każdego dnia przed godziną szóstą, żeby pograć przed pracą. Każda z nich rozpoczyna swój dzień w przytupem, dzięki czemu mają więcej energii i chęci do pracy.