Już niedługo ruszy nowy program, w którym przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie na cyfryzację. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiedziała, że od 20 września ruszy nabór na dotację z działania 6.2 Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację!
Celem programu jest zapewnienie wsparcia finansowego dla MŚP na realizację działań mających na celu zwiększenie wykorzystania technologii cyfrowych, w tym na zakup lub licencjonowanie oprogramowania, rozwiązania cyfryzacyjnego, oraz do wdrożenia cyfryzacji i dostosowania modelu działalności w wyniku pandemii koronawirusa. Przewidziana pula środków dla konkursu wynosi: 110 mln zł.
Kto może starać się o dofinansowanie?
O dofinansowanie w ramach działania 6.2: Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu całej Polski. Niemniej jednak preferowane będą branże, które szczególnie ucierpiały przez pandemię COVID-19.
Na jaki cel można przeznaczyć fundusze z programu?
Środki można przeznaczyć między innymi na zakup usług programistycznych lub licencji w celu opracowania lub wprowadzenia rozwiązania cyfryzacyjnego, zakup środków trwałych, w tym maszyn i urządzeń, sprzętu komputerowego jak również usług doradczych (w tym branżowych, technologicznych, biznesowych, prawnych) lub szkoleniowych powiązanych z rozwojem cyfryzacji w firmie. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu to 60 tys. PLN.
Rozpoczęcie naboru wniosków będzie trwać od 20 września 2021 i potrwa do 20 października 2021 roku.
Źródło: www.eurolider.pl
Pełnomocnik rządu do spraw MŚP to nowa funkcja utworzona przez gabinet Mateusza Morawieckiego utworzona na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 sierpnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Kto posiądzie tę posadę?
Wybór padł na Olgę Semeniuk, która wiceministrem w resorcie rozwoju, pracy i technologii była od stycznia 2020 r. Po publicznym ogłoszeniu, że ostała pełnomocnikiem rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw w internecie pojawiło się wiele negatywnych komentarzy, szczególnie na Twitterze. Zarzuca się jej fakt, że nigdy nie prowadziła ani średniego, ani małego, ani mikroprzedsiębiorstwa.
Jakie funkcje pełnić będzie pełnomocnik rządu do spraw MŚP?
Na stronie ministerstwa czytamy, że do zadań pełnomocnika ds. MŚP należą:
-monitorowanie prac podejmowanych przez organy administracji rządowej w celu poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa;
-współpraca z organami administracji rządowej w zakresie monitorowania działań wpływających na warunki wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa;
-inicjowanie działań organów administracji rządowej mających na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa;
-opiniowanie działań organów administracji rządowej mających wpływ na warunki wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa;
-inicjowanie i opiniowanie działań mających na celu promocję dobrych praktyk administracyjnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Ponadto, pełnomocnik może wnosić do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych wynikające z zakresu swojego działania – za zgodą premiera.
Źródło: www.slaskibiznes.pl, www.businessinsider.com.pl
Ekologiczna postawa oprócz pomocy środowisku naturalnemu może przełożyć się na wyniki finansowe przedsiębiorstw, zwiększając ich atrakcyjność na rynku konkurencyjnym. Coraz większa świadomość społeczeństwa oraz trendy sprawiają, że klienci decydują się na wybór produktów wytwarzanych w sposób zrównoważony i bezpieczny dla środowiska, a co za tym idzie firmy muszą się do tych oczekiwań dostosować.
W jaki sposób?
Na przykład poprzez energooszczędny sprzęt biurowy i papier z recyklingu, dostawców, którzy wyznają podobne ideały. Ważnym elementem jest również oszczędność energii i surowców. Niektórzy przedsiębiorcy inwestują w systemy odzyskiwania wody lub fotowoltaikę.
O coraz większym sukcesie ekologicznego podejścia świadczy między innymi wykorzystywanie kojarzących się z naturą i ekologią haseł w licznych kampaniach medialnych. Co nie zawsze pokrywa się z szczerymi intencjami firmy i ma na celu jedynie aspekty finansowe, ponieważ klientów zachęcają ekologiczne postawy. Takiego podejścia oczywiście nie polecamy, firma przez takie działanie może raz na zawsze stracić na wizerunku!
Bycie Eko posiadając dużą firmę jest jednak trudne. Przykładem są firmy podejmujące działania, w których dąży się do generowania jak najmniejszej ilości odpadów. W praktyce biznesowej jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Niemniej jednak firmy, które czynią takie starania, ale wciąż są dalekie od doskonałości, często posługują się określeniem less waste. Pamiętajmy, że nawet najmniejsze starania są ważne.
Podsumowując ekologiczna postawa w biznesie powoli staje się standardem, a strategia eco-friendly buduje zaufanie klientów i zachęca do długoterminowej współpracy. Marki, które inwestują w ekologię i przyczyniają się do jej promocji, budują solidny wizerunek oraz mają wpływ na środowisko.
Źródła: www.spolecznosc.ing.pl, www.furgonetka.pl.
Polski Ład zakłada wiele zmian w podatkach, celem ustawy jest poprawa sytuacji osób, które uzyskują najniższe dochody. Dzięki programowi ma zostać podniesiona kwota wolna od podatku oraz podniesiony pierwszy próg podatkowy.
Co to oznacza dla przedsiębiorców?
Projekt zakłada niższe podatki dla mikrofirm. Wprowadzono nową kwotę wolną od podatków w wysokości 30 000 zł. Dzięki temu zostaną obniżone koszty dla firm, które mają dochody do 6 000 zł miesięcznie. Nastąpi również podwyżka progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł. Będzie to korzystne dla firm rozliczających się według skali podatkowej.
Dla średnich przedsiębiorstw zaproponowano ulgę na IPO, czyli wejście na giełdę Wejście na rynek publiczny pozwala na szybki rozwój przedsiębiorstw, a ulga podatkowa ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę.
Zmiany dla dużych przedsiębiorstw dotyczą uzyskania wiążącej interpretacji podatkowej. Jest to ściśle związane z potrzebami potencjalnych inwestorów, którzy potrzebują dokumentu wiążącego administrację podatkową. Ważnym elementem programu jest również zmiana rozliczeń wewnątrz grup kapitałowych, rozliczenia te nie będą objęte podatkiem VAT, co oznacza dla nich oszczędność finansową oraz niższe koszty obsług.
Ustawa ma również objąć jednoosobową działalność gospodarczą. Zniknie ryczałtowa składka zdrowotna, a opłacanie składki zdrowotnej będzie proporcjonalnie do dochodu.
Wielu ekspertów uważa jednak, że zmiany te są niekorzystne np. dla przedsiębiorców płacących podatek liniowy. Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione. Adam Abramowicz proponuje by umożliwić skorzystanie z kwoty wolnej do 30 000 zł przez przedsiębiorców, rozliczających się podatkiem liniowym. Złożona została petycja oraz zbierane są podpisy w celu dokonania zmian w Polskim Ładzie na korzyść MŚP.
Zgodnie z założeniami rządzących nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.
Źródło: www.biznes.gov.pl
Czym jest Centralny Rejestr Faktur?
E-faktura i Centralny Rejestr Faktur mają na celu ułatwić rozliczenia między firmami. Rejestr ma zbierać e-faktury wystawiane przez przedsiębiorców. System ma również pomóc w pomóc w wyłapywaniu przestępstw podatkowych i nadużyć z tym związanych. W Centralnym Rejestrze Faktur mają znajdować się szczegółowe dane z Rejestrów VAT jak i z obecnej deklaracji VAT. Niewątpliwą zaletą wprowadzenia CRF jest ułatwienie przeprowadzania kontroli podatkowych. Centralna Baza Faktur z pewnością poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej, zapewniając przedsiębiorcom łatwy i szybki dostęp do dokumentów. Niemniej jednak sporym wyzwaniem może okazać się odpowiednie zabezpieczenie chronionych danych osobowych podatników czy danych będących tajemnicą przedsiębiorstw.
Kiedy możemy się spodziewać uruchomienia CRF?
System ten ma funkcjonować w Polsce od 01.10.2021 roku oraz będzie wykorzystywany jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji Początkowo polscy przedsiębiorcy będą korzystać z niego dobrowolnie. Korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe dopiero po okresie przejściowym w 2023 roku.
Warto również wspomnieć, że podatnicy korzystający z e-faktury otrzymają zwrot VAT o 20 dni szybciej, gdyż termin zwrotu skróci się z 60 na 40 dni.
Źródło: www.fxmag.pl